Odkurzanie dla alergików, czyli jakie filtry do odkurzacza kupić?

AttractedDomOdkurzanie dla alergików, czyli jakie filtry do odkurzacza kupić?

Roztocza, pyłki kwiatów, zarodniki pleśni, kurz – to znajduje się w powietrzu, którym oddychasz. U alergików powodują one nieprzyjemne objawy, takie jak duszność czy bóle głowy. Niestety nawet u osób zdrowych ciągłe wdychanie tych substancji może odbić się na zdrowiu, dlatego odkurzacz dla alergików powinien pojawić się w każdym domu. Jak działa? Jakie filtry sprawdzą się najlepiej do oczyszczania powietrza? Sprawdź.

Artykuł sponsorowany

Mówiąc od odkurzaczach, często skupiamy się tylko na mocy ich silnika oraz sile ssania, zapominając, że ich praca w dużej mierze zależy od filtrów. Jeśli będą one zatkane lub rzadko wymienianie, urządzenie będzie słabiej działało i filtrowało zanieczyszczenia, do tego może być głośne i roztaczać nieprzyjemne zapachy podczas pracy. Ma to znaczenie zwłaszcza dla alergików, którzy powinni ograniczać swój kontakt z kurzem i alergenami, ale nie tylko. O sprawny system filtracji w odkurzaczu powinien zadbać każdy, komu zależy na czystym powietrzu w domu.

Filtr dla alergików to nie wszystko – na to zwróć uwagę 

Filtry w odkurzaczu dzielimy na wlotowe (wstępne) oraz wylotowe (końcowe). Te pierwsze zatrzymują zanieczyszczenia pochodzące z zasysanego powietrza, co ma zmniejszyć ryzyko uszkodzenia silnika. Drugie natomiast zapobiegają wydostawaniu się zanieczyszczeń z odkurzacza i to one odgrywają największą rolę w oczyszczaniu powietrza.

Dobry odkurzacz dla alergika powinien mieć nie tylko dobre filtry wylotowe, ale też inne cechy:

  • Wysoka moc ssania zagwarantuje, że wszelki kurz i cząsteczki z różnych powierzchni (w tym dywanów, tapicerki i twardych podłóg) zostaną dokładnie zebrane i zatrzymane.
  • Zaawansowany system szczelności sprawi, że alergeny nie wydostaną się nie zewnątrz.
  • Wygodne czyszczenie ułatwi zachowanie higieny pracy i zapewni dłuższą żywotność urządzenia; mowa tu o czyszczeniu podzespołów odkurzacza, na przykład pojemnika na kurz w modelach bezworkowych, oraz samych filtrów.

Dodajmy, że każdy z filtrów wylotowych ma inne zadanie. Przykładowo filtr węglowy neutralizuje przykre zapachy, cyklonowy ułatwia sprzątanie drobnych pyłów, a HEPA – zatrzymuje cząsteczki stałe. Warto więc upewnić się, czy w odkurzaczu zastosowano dwustopniową filtrację cykloniczną, dzięki której powietrze jest jeszcze lepiej oczyszczone i odświeżone. Taki system stosuje m.in. RYOBI®.

Odkurzacz pionowy z filtrem doskonale radzi sobie z dywanami

Dowiedz się więcej: Filtry w odkurzaczach – rodzaje, działanie, wymiana 

Jaki filtr do odkurzacza dla alergików sprawdzi się najlepiej? 

W przypadku filtrów wylotowych najczęściej montuje się filtry HEPA, które są szczególnie polecane alergikom. Nic dziwnego. Wykazują one wysoką skuteczność w wyłapywaniu najdrobniejszych zanieczyszczeń, w tym zarodników grzybów, pleśni, bakterii, cząsteczek kurzu, sierści zwierząt, a nawet pyłów zawieszonych. Zwróć tylko uwagę, że dostępne są różne klasy filtrów HEPA, przy czym za najlepsze dla alergików uważa się HEPA 13 i HEPA 14.

Klasyfikacja filtrów w odkurzaczach została określona w 2010 roku i zaczyna się od EPA 10, a kończy na HEPA 14. Dla filtrów HEPA 13 ich skuteczność została określona na poziomie 99,95%, a HEPA 14 – 99,995%. Liczby te oznaczają, że dany filtr jest w stanie zatrzymać mniej więcej tyle wszystkich cząsteczek o średnicy 0,3 µm (mikrometra), które przechodzą przez niego. Dzięki temu powietrze wydostające się z odkurzacza jest pozbawione większości alergenów.

Do zalet filtrów HEPA, obok wysokiej efektywności oczyszczania powietrza, należy zaliczyć również to, że można je łatwo czyścić – wystarczy je przepłukać pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Nie można ich natomiast prać w pralce ani suszyć mechanicznie suszarką lub na grzejniku. Należy zadbać również o ich regularną wymianę przynajmniej raz w roku.

Jako ciekawostkę dodamy, że filtry HEPA opracowała NASA. Z początku miały służyć do ochrony przed radioaktywnym promieniowaniem. Dzisiaj spotkamy je nie tylko w odkurzaczach, ale też w wielu innych urządzeniach, w tym systemach klimatyzacji i wentylacji.

Kobieta odkurza dywan przy pomocy odkurzacza

Odkurzacz bezprzewodowy dla alergików to najlepszy wybór 

Jeśli mowa o odkurzaczach  dla alergika, to dobrze wypadają tu odkurzacze bezprzewodowe z filtrami HEPA. Ich przewagą nad modelami sieciowymi jest mobilność oraz wygoda pracy. Dzięki temu, że są lekkie, poręczne i kompaktowe, można po nie sięgać w zależności od potrzeb, bez kłopotliwego wyciągania na przykład z szafy czy konieczności podłączania do gniazdka. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla astmatyków i alergików, którzy powinni odkurzać przynajmniej 2 razy w tygodniu, a przy nasilonych objawach nawet codziennie. W ich sytuacji komfort i gotowość urządzenia do pracy są kluczowe.

Na rynku dostępne są również odkurzacze dla alergika z filtrem wodnym, które mają pojemnik wypełniony wodą. To właśnie do wody trafiają zanieczyszczenia i są przez nią zatrzymywane. Wprawdzie takie modele również wyróżniają się wysoką skutecznością, jednak mogą być nawet kilkukrotnie droższe niż odkurzacze z filtrami HEPA, do tego są cięższe. Wymagają też regularnego mycia pojemnika – w innym przypadku nagromadzony brud może stać się pożywką dla bakterii i innych drobnoustrojów. Dlatego za najlepsze wskazuje się odkurzacze z filtrem HEPA 13 i 14 dla alergików.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj